Cinsel Sağlık · Sağlığımız Hakkında

İleri Yaşta Cinsellik

Yaşınızın ilerlemesi ile cinsel hayatınızın sona ereceği, sizi çekemeyen torununuzun uydurduğu koca bir yalandan başka birşey değil. Yaşınız ilerlese bile sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sürebilirsiniz ve sürmelisiniz, çünkü sağlıklı bir cinsel hayat mutlu bir hayatın olmazsa olmaz parçalarından biridir.

older couple kissing

Son dönem çalışmalar 75 yaş doğumgününü kutlamış olan her 4 kişiden birinin ayda en az iki kez cinsel ilişkide bulunduğunu göstermiştir.

Doğaldır ki ilerleyen yaş ile cinsel fonksiyonlarda da belirli değişimler görülür. Herşeyden önce yaş ilerledikçe yaşanılan cinsel ilişkiler orgazm hedefli olmaktan çıkıp çiftin yakınlığını tamamlayan romantik bir hal alır.  Bunun yanında erkeğin cinsel işlevinde de belirli değişiklikler görülür. Cinsel istek hayatın geç evrelerine kadar devam etmesine rağmen erkekte spontan sabah ereksiyonlarının kaybolması, ereksiyon sertliğinde azalma, meni miktarında ve projektil kuvvetinde azalma gibi bir takım fiziksel değişiklikler kaçınılmazdır. Benzer şekilde boşalmayı haber veren hislerde azalma ve boşalmayı takiben sertlikte kaybın daha hızlı gerçekleşmesi de olacaktır. Bu değişikliklerin normal bir sürecin parçası olduğunu bilmeyen erkek, yaşadıklarını bir yetersizlik veya kayıp olarak değerlendirip cinsel ilişkiden tamamen soğuyabilir.

Bu değişiklikleri yaşlılığa bağlamadan önce tabii ki bunlara neden olacak başka nedenlerin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bunların başında kalp damar, psikososyal ve psikiyatrik rahatsızlıklar gibi ilerleyen yaş le daha sık olarak karşımıza çıkan bozukluklar gelir. Bunun yanında kullanılan basit bir tansiyon ilacı bile yan etkileri nedeniyle cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açabilir.

İlerleyen yaş ile karşılaşılan en sık üç cinsel fonksiyon bozukluğu gençlerdekine benzer şekilde cinsel istek eksikliği, sertleşme bozukluğu ve erken boşalmadır. Erken boşalma gençlerdekine benzer bir sıklıkla görülürken, cinsel istekte azalma ve sertleşme güçlüğü yaşın ilerlemesi ile gençlere oranla daha sık olarak görülmektedir.

Cinsel istekte azalma evlilik sorunları, sağlık sorunları, finansal güçlükler veya iletişim problemlerinden kaynaklanabileceği gibi sadece ileri yaşa özgü bir durum daha vardır. ‘Dul Sendromu’ denilen bu durumda hasta uzun süre duygusal ve cinsel bir mutluluğu paylaştığı eşini kaybeder. Erkeğin buna cevabı yeni bir ilişkiyi tamamen reddetmek olabileceği gibi, yeni bir ilişkiye girenlerde de kayıptan kaynaklanan, eski eşi ile yaşamadığı cinsel sorunlar yaşayabilir. Bu durum ciddi psikolojik veya psikiyatrik destek gerektirecektir.

Her tıbbi sorunda olduğu gibi yaşlanan erkekte yaşanan cinsel sorunlarda da tedavi bu duruma neden olabilecek organik nedenlerin ortadan kaldırılması ile başlar ve psikolojik / psikiyatrik tedavi le devam eder.

İlk adım erkekte bu soruna neden olabilecek hayat stillerinin düzeltilmesidir. Yoğun alkol kullanımının azaltılması, diyet ile fazla kilolardan arınmak, düzenli egzersize başlamak ve kronik yorgunluğun engellenmesi kişinin sorunlarında büyük düzelmeler sağlayabilir. Bunu takiben hastanın hormonal, sinirsel ve damarsal sağlığının kontrolü yapılır. Sabah saatlerinde yapılacak kan tahlilleri ile başta erkeklik hormonu (testosteron) olmak üzere cinsel fonksiyona etkili olabilecek hormonal ve metabolik kan değerlerinin kontrolü yapılır.

İlerleyen yaşa bağlı testosteron seviyelerinde düşme yaşayan erkeklerde bu hormonun yerine koyma tedavisi cinsel şikayetlerinde belirgin iyileşme sağlamanın yanında erkeğin kendini daha enerjik daha kuvvetli, daha kararlı, kısaca daha ‘erkek’ hissetmesine de yol açar. Bunun yanında egzersiz programı eşliğinde yapılan bir testosteron tedavisi, yağ miktarında azalma, kas miktarında artma ve kemik yoğunluğunda düzelme sağlayarak ‘erkek’ bir fiziksel yapı sağlar. Testosteron eksikliği ve yerine koyma tedavisi hakkında daha fazla bilgiyi sitemizdeki ilgili sayfadan okuyabilirsiniz.

Penisin damarsal ve sinirsel değerlendirmesi ise detaylı bir fiziksel muayenenin yanında doppler ultrason tetkiki ile yapılmaktadır. Doppler ultrason tetkiki, penise yapılan özel bir iğne ile sağlanan suni ereksiyonda özel bir ultrason cihazı ile penise gelen ve penisten çıkan kan akımlarının ölçülmesidir.

Yapılan tetkilerde herhangi bir fiziksel sorun saptanması halinde buna uygun tedavi düzenlenir. Eğer tetkikler tamamen normal sonuç verirse, sorunun psikolojik olduğu kanısı ile psikiyatrik / psikolojik destek alınır.

Sonuç olarak ileri yaşta cinsel problem yaşamak kişinin kaderi değil seçimidir. Uygun tedavi ve destek ile herkes hayatının ileri evrelerinde de mutlu bir cinsel hayata sahip olabilir.